+A
Powiększ tekst
-a
Zmniejsz tekst

Urządzenia do stabilizacji wibracyjnej konstrukcji spawanych

Stabilizacja wibracyjna – urządzenia – technologia – usługi
nagrodzono

Stabilność i dokładność wymiarów stanowi podstawowy warunek właściwej eksploatacji urządzeń i mechanizmów. Nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem zapewniają wysoką dokładność wyrobów rzędu kilku setnych milimetra nawet dla najcięższych elementów.

Naprężenia spawalnicze oddziałujące w całym obszarze konstrukcji mogą wywoływać odkształcenia zwłoczne, które narastają w długim okresie po spawaniu. Powoduje to niestabilność wymiarową ujawniającą się w postaci błędów kształtu, Zdarza się, że dokładnie obrobione mechaniczne elementy spawane, po pewnym czasie wykazują niedopuszczalne błędy kształtu. Powoduje to określone komplikacje w postaci konieczności wykonania prac korekcyjnych, wydłużenia procesu produkcji i związanym z tym zwiększeniem kosztów produkcji.

Szeroko stosowanym zabiegiem podwyższającym stabilność wymiarową jest wyżarzanie odprężające. Zabieg ten pomimo, że jest  skuteczny, jest jednak bardzo energochłonny zwiększając  koszty produkcji.

Stosując inne zamienne technologie można znacznie obniżyć koszty produkcji. Jedną z takich jest stabilizacja wibracyjna.

Wibracyjna stabilizacja wymiarów

Metoda wibracyjna jako sposób podwyższania stabilności wymiarowej znajduje coraz szersze zastosowanie w produkcji spawanych i odlewanych konstrukcji maszynowych. Szczególnie w krajach wysoko uprzemysłowionych wykorzystanie z tej metody pozwoliło na wyeliminowanie wyżarzania odprężającego, co dało znaczne obniżenie kosztów produkcji i obniżenie ceny wyrobów finalnych. 

Zabieg stabilizacji wibracyjnej stosowany być powinien przy produkcji konstrukcji, które poddawane są obróbce skrawaniem. W efekcie stosowania zabiegów wibracji uzyskuje się stabilność wymiarową zbliżoną do stabilności w rezultacie sezonowania naturalnego.

Najlepsze wyniki w postaci stabilności wymiarowej uzyskać można w przypadku konstrukcji maszynowych takich jak: korpusy przekładni, podstawy maszyn, podstawy zespołów napędowych, korpusy silników elektrycznych i generatorów, elementy maszyn hutniczych ramy oraz belki nośne maszyn do obróbki skrawaniem, wieńce kół zębatych dużych i średnich mocy itp .

Skuteczność stabilizacji wibracyjnej zależy od gatunku materiału, z jakiego wykonana jest konstrukcja.

Najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku następujących materiałów:

  • stale niskowęglowe i niskostopowe o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych
  • stale do ulepszania cieplnego (hartowane i odpuszczane)
  • stale stopowe: martenzytyczne, ferrytyczne i austenityczne
  • żeliwa konstrukcyjne

Medale/Wyróżnienia/Nagrody:

  • Tytuł LIDER INNOWACJI w kategorii PRODUKT otrzymany w XIV EDYCJI KONKURSU LIDER INNOWACJI® 2016
  • Medal IV Międzynarodowych Targów Technologii i Urządzeń dla Spawalnictwa, Kielce, wrzesień 2009 r.

Ulotka - Stabilizacja wibracyjna – urządzenia – technologia – usługi