+A
Powiększ tekst
-a
Zmniejsz tekst

Energetyka jądrowa

Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, Centrum Spawalnictwa prowadzi działania wspierające dla przedsiębiorstw, które przygotowują się do uruchomienia produkcji urządzeń lub konstrukcji, jak również świadczenia usług na rzecz budowy elektrowni jądrowych zarówno w kraju, jak i za granicą.

W oparciu o założenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z dnia 28 stycznia 2014 roku, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powinna powstać około 2024 roku.

Nie ulega jednak wątpliwości, że niezależnie od dokonanego w przyszłości wyboru, krajowe podmioty gospodarcze zamierzające dostarczać wyroby lub usługi podczas budowy elektrowni jądrowej będą musiały wykazać posiadanie skutecznie działającego systemu zapewnienia jakości, który jest jednym z gwarantów powtarzalności i wysokiej jakości oferowanych produktów i usług.


Wytyczne:

 • W/MAP/DEJ/IS/01/19, Wydanie 2
  System zapewnienia jakości w budowie elektrowni jądrowych (pdf free)

  Zakres wytycznych:
  Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie systemów zapewnienia jakości w zakładach wytwarzających urządzenia i konstrukcje lub świadczących usługi w branży jądrowej.
   

 • Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/02/15
  Konstrukcje stalowe obudowy bezpieczeństwa reaktora jądrowego (pdf free)

  Zakres wytycznych:
  Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych obudowy bezpieczeństwa budynku reaktora jądrowego.
   

 • Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/03/16
  Rurociągi klasy 1, 2, 3 oraz nie objęte klasyfikacją w elektrowniach jądrowych (pdf free)

  Zakres wytycznych:
  Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania rurociągów klasy 1, 2, 3 oraz nie objętych klasyfikacją podczas budowy elektrowni jądrowych.
   

 • Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/04/17
  Armatura i pompy klasy 1, 2, 3 oraz nieobjęte klasyfikacją w elektrowniach jądrowych (pdf free)

  Zakres wytycznych:
  Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w uznanych i stosowanych na świecie amerykańskich, francuskich, niemieckich i rosyjskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania armatury i pomp klasy 1, 2, 3 oraz nieobjętych klasyfikacją podczas budowy elektrowni jądrowych.
   

 • Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/05/18
  Badania nieniszczące (NDT) złączy spawanych urządzeń i konstrukcji dla elektrowni jądrowych oraz wymagania w zakresie personelu do ich przeprowadzenia (pdf free)

  Zakres wytycznych:

  Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w uznanych i stosowanych na świecie amerykańskich, francuskich, niemieckich i rosyjskich kodach jądrowych w zakresie badań nieniszczących (NDT) złączy spawanych urządzeń i konstrukcji dla elektrowni jądrowych oraz kwalifikacji personelu do przeprowadzenia tych badań.
   

 • Wytyczne nr: W/MAP/DEJ/IS/06/19
  Budowlane konstrukcje stalowe elektrowni jądrowych (pdf free)

  Zakres wytycznych:
  Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania budowlanych konstrukcji stalowych elektrowni jądrowych.
   

 • Wytyczne nr: W/MKiŚ/DEJ/IS/07/20, Wydanie 1
  Zbiorniki ciśnieniowe klasy 1, 2, 3 oraz nie objęte klasyfikacją w elektrowniach jądrowych (pdf free)

  Zakres wytycznych:
  Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania zbiorników ciśnieniowych elektrowni jądrowych.


Ulotki:


Relacje z wydarzeń:


Artykuły: