Prezentacje
W ramach realizacji projektu opracowano na postawie badań zalecenia techniczne (materiałowo-technologiczne) i organizacyjne do profilaktyki zagrożeń pyłowych, chemicznych, akustycznych i zagrożeń nielaserowym promieniowaniem optycznym przy spawaniu i lutospawaniu łukowymi metodami niskoenergetycznymi stali odpornych na korozję i blach stalowych powlekanych oraz zgrzewaniu rezystancyjnym punktowym, zgrzewaniu tarciowym z mieszaniem materiału zgrzeiny, zgrzewaniu ultradźwiękowym i wibracyjnym różnych materiałów konstrukcyjnych.
W zaleceniach uwzględniono analizę wszystkich wyników badań i sformułowane wnioski szczegółowe odnoszące się do poszczególnych metod spawania, lutospawania i zgrzewania oraz badanych zagrożeń.
Zalecenia oraz wyniki szczegółowe badań doświadczalnych przedstawiono w prezentacjach multimedialnych zaprezentowanych na seminariach tematycznych.
Na stronie "BHP w spawalnictwie" zamieszczono ponadto materiały szkoleniowe, które mogą być wykorzystane do samokształcenia i zdobywania wiedzy w zakresie poprawy warunków pracy przy innowacyjnych metodach spajania różnych materiałów konstrukcyjnych.
Uzupełnieniem prezentacji i materiałów szkoleniowych jest wykaz literatury oraz wykaz norm i rozporządzeń odnoszących się do zagadnień zagrożeń i bezpieczeństwa pracy przy spawaniu i procesach pokrewnych.
- I.Warunki pracy i poprawa bezpieczeństwa pracy w spawalnictwie
- II.Emisja zanieczyszczeń przy lutospawaniu blach stalowych z powłokami ochronnymi
- III. Promieniowanie optyczne przy spawaniu i lutospawaniu metodami CMT i ColdArc
- IV. Hałas przy zgrzewaniu ultradźwiękowym
- V. Emisja substancji o działaniu rakotwórczym przy spawaniu stali opornych na korozję
- VI. Emisja zanieczyszczeń przy zgrzewaniu rezystancyjnym