+A
Powiększ tekst
-a
Zmniejsz tekst

77 lat temu powstał Instytut Spawalnictwa


77 lat InstytutuSpawalnictwa

 

Dokładnie 28 marca 1945 roku powstał Państwowy Instytut Spawalniczy, który przekształcił się później w Instytut Spawalnictwa. Jego pierwsza siedziba mieściła się w gmachu Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych przy ulicy Krasińskiego w Katowicach. W 1947 roku, jako Hutniczy Instytut Spawalniczy, został przeniesiony do Gliwic, gdzie działa do dziś, a 1 lipca 1948 roku, po włączeniu kilku innych instytutów przemysłowych, do tej pory podporządkowanych Głównemu Instytutowi Mechaniki w Warszawie, uzyskał oficjalną nazwę: Instytut Spawalnictwa. Od 2019 roku jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz.

W początkowym okresie swojej działalności Instytut zajmował się prawie wyłącznie szkoleniem spawaczy gazowych i elektrycznych. Z czasem zaczął stopniowo przekształcać się w instytut naukowo-badawczy. Okres największych zmian przypadł na lata 90. ubiegłego wieku, kiedy Instytut rozwinął się jako jednostka badawczo-rozwojowa, wstępując w szeregi międzynarodowych stowarzyszeń spawalniczych. Znacznie poszerzono działalność Instytutu w obszarze spawalnictwa, dostosowując się do standardów europejskich. Łukasiewicz – Instytut Spawalnictwa, jako jedyna instytucja w Polsce, ma pełną autoryzację Europejskiej Federacji Spawalniczej i Międzynarodowego Instytutu Spawalnictwa.

Blisko 80 lat działalności w polskim sektorze spawalniczym pozwoliło ugruntować pozycję Łukasiewicz – Instytutu Spawalnictwa jako kluczowej jednostki będącej łącznikiem nauki z przemysłem. Nasi eksperci służą swoją wiedzą i doświadczeniem przedsiębiorcom w zakresie nowoczesnych technologii spawalniczych. Zapraszamy do współpracy!