Urządzenia do stabilizacji wibracyjnej konstrukcji spawanych
- Tytuł LIDER INNOWACJI w kategorii PRODUKT otrzymany w XIV EDYCJI KONKURSU LIDER INNOWACJI® 2016
- Medal IV Międzynarodowych Targów Technologii i Urządzeń dla Spawalnictwa, Kielce, wrzesień 2009 r.
Stabilność i dokładność wymiarów stanowi podstawowy warunek właściwej eksploatacji urządzeń i mechanizmów. Nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem zapewniają wysoką dokładność wyrobów rzędu kilku setnych milimetra nawet dla najcięższych elementów.
Naprężenia spawalnicze oddziałujące w całym obszarze konstrukcji mogą wywoływać odkształcenia zwłoczne, które narastają w długim okresie po spawaniu. Powoduje to niestabilność wymiarową ujawniającą się w postaci błędów kształtu, Zdarza się, że dokładnie obrobione mechaniczne elementy spawane, po pewnym czasie wykazują niedopuszczalne błędy kształtu. Powoduje to określone komplikacje w postaci konieczności wykonania prac korekcyjnych, wydłużenia procesu produkcji i związanym z tym zwiększeniem kosztów produkcji.
Szeroko stosowanym zabiegiem podwyższającym stabilność wymiarową jest wyżarzanie odprężające. Zabieg ten pomimo, że jest skuteczny, jest jednak bardzo energochłonny zwiększając koszty produkcji.
Stosując inne zamienne technologie można znacznie obniżyć koszty produkcji. Jedną z takich jest stabilizacja wibracyjna.
Wibracyjna stabilizacja wymiarów
Stabilizacja wibracyjna zastępuje energochłonne i czasochłonne wyżarzanie odprężające konstrukcji spawanych i odlewanych, którego celem jest eliminacja odkształceń zwłocznych, powodujących niedopuszczalne błędy kształtu, narastające w długim czasie po obróbce. W efekcie stosowania zabiegów wibracji uzyskuje się stabilność wymiarową, zbliżoną do stabilności osiąganej w rezultacie sezonowania naturalnego lub wyżarzania odprężającego.
Wykorzystanie metody stabilizacji wibracyjnej umożliwia obniżenie kosztów produkcji o ok. 70%.
Najlepsze wyniki w postaci stabilności wymiarowej uzyskać można w przypadku konstrukcji maszynowych takich jak: korpusy przekładni, podstawy maszyn, podstawy zespołów napędowych, korpusy silników elektrycznych i generatorów, elementy maszyn hutniczych ramy oraz belki nośne maszyn do obróbki skrawaniem, wieńce kół zębatych dużych i średnich mocy itp .
Skuteczność stabilizacji wibracyjnej zależy od gatunku materiału, z jakiego wykonana jest konstrukcja.
Dzięki stabilizacji wibracyjnej:
- oszczędza się czas (do 80%) i energię (do 90%)
- nie ma konieczności utrzymywania kosztownych pieców
- po zabiegu nie występuje zgorzelina
- nie ma konieczności transportu konstrukcji
Najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku następujących materiałów:
- stale niskowęglowe i niskostopowe o podwyższonych własnościach wytrzymałościowych
- stale do ulepszania cieplnego (hartowane i odpuszczane)
- stale stopowe: martenzytyczne, ferrytyczne i austenityczne
- żeliwa konstrukcyjne
Usługi:
Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, Centrum Spawalnictwa świadczy również usługi stabilizacji wibracyjnej również u klienta. Nasi specjaliści mają duże doświadczenie technologiczne nabyte przez wiele lat współpracy z zakładami produkcyjnymi. Oferujemy niskie ceny i krótkie terminy.
Zobacz też: System hybrydowy do stabilizacji wibracyjnej konstrukcji metalowych
Całkowicie nowa konstrukcja tylko częściowo bazująca na poprzednich rozwiązaniach. W nowym systemie zastosowano innowacyjny system rejestracji parametrów (przebiegu amplitud drgań) oraz numerycznej analizy procesu, co istotnie wpływa na jego skuteczność.
Ulotka - Stabilizacja wibracyjna – urządzenia – technologia – usługi